Merhaba arkadaşlar . Her zaman ki gibi bir aradan sonra sizlerleyim. Ne kadar klişe bir giriş değil mi? Neyse sizlere ilginç bir yapım olan; hakkını vermek bir yana adeta dalga geçilmek için çekilmiş bir filme sahip bir mangadan bahsedeceğim. Filmi izledikten hemen sonra yazdığım için az biraz öfkeliyim. Yani sadece ben mi anlayamıyorum sizlerde benim gibi hissediyor musunuz? Bakın gerçekten anlamıyorum. Bir şeyi iyi yapamıyorsan neden yapıyorsun? Yani sanmayın ki mükemmeliyetçiyim falan. Hiç değilim. Ama böyle yapımları görünce biraz kızıyorum. Hakkını veremiyorlar. gerçi bende burada konu anlatırken bir eserin hakkını ne kadar verebilirim orası da meçhul ya neyse. En azından iyi yapmaya çalışıyorum. ( Belki onlarda iyi yapmaya çalışmış ve elinden bu kadarı gelmiştir sesi duydum galiba.. Haklısınız .. )

 

 

 

Shamo psikolojik gerilim olan bir aksiyon mangası. Ağırlıklı olarak erkek okuyuculara hitap eden gibi gözüken bir dövüş mangası gibi gözüküyor uzaktan. Önyargıya çok açık bir yapım. Filmi çekenlerde böyle düşünmüş olacak ki sadece dövüş kısımları üzerine odaklanılmış bir aksiyon çekmeye çalışmışlar. Tekrar tekrar filme dönüyorum 🙂

 

 

 

Öncelikle uyarıyım psikolojik gerilimlere karşı zayıf biriyseniz okumayın. Çünkü sizleri öyle bir kahraman karşılıyor ki yapımda kötünün kötüsü, ahlaksız ve etik değerleri olmayan biri. Çoğu insanın nefret edebileceği biri yani. Manga sizi öyle bir örümcek ağının içine alıyor ki dehşete kapılmışken, kaşlarınız birbirine değecek kıvamda çatıkken bile bırakamıyorsunuz. Bırakamayacaksınız.

 

 

 

 

 

 

 

 

Aranızda Aku No Hana’ yı  okumuş veya izlemiş olanlar varsa aynı tatları alabileceğiniz bir yapım kendisi. Bu arada Aku No Hana listelerinde olmayanlar için belleğinize kazandırılması gereken bir yapım. İzleyin , izlettirin 🙂 Slogan gibi olmadı mı? 🙂

 

 

 

SHAMO’ ya dönecek olursak zeki bir çocuk düşünün.  16 yaşında. Toplumun baskılarına dayanamayıp ( Not: Kurulan Empatinin sonucunda sizi anlatan bir karakter olduğunu hissederseniz okumaya devam edin ama başına ne tür belaların geldiğini görüp yolunuzu o şekilde çizmeye karar verin. Psikolojik olarak çok tehlikeli bir yapım. Tekrar tekrar uyarıyorum. Sizler Ryo değilsiniz. İçeriği evde denemeyin kısacası. Aileniz sizi seviyor. Hatta sadece onlar gerçekten seviyor.) anne ve babasının yaşamlarına son verip hapishaneye düşer.

 

 

Burada gerçek hayatla tanıştıktan sonra yolculuğu başlar. Kötülüğün tarafından bakılmış ve kötülüğün ne derecelere gelebildiğini gösteren ince olaylar…

 

 

 

Shamo dövüştürülen Hint horozlarına verilen isimmiş bu arada. Hatta manganın bir yerinde bir horoz resmi bize eşlik ediyordu. Gerçi horoz temasını her yerde görebilirsiniz lakin dikkatli olmanız lazım biraz. Bu mangakalar nasıl yapıyorlar bunu bilmiyorum.Ve gerçekten şaşırıyorum. Bu arada kızlar lütfen okuyun bir kız olarak söylüyorum bunu. Tabi ki tercih meselesi ama gerçekten bizleri geliştirebilecek çok noktaya sahip bir yapım.

Hepiniz Okuyun ve fikirlerinizi benimle paylaşın lütfen. Merak ettiğim nokta şu; sizlerin üzerinde nasıl etkilere sahip oldu shamo ? Gerçekten ne hissettiniz?  Ryo hakkında ne düşündünüz? Dürüstçe yazın.

 

 

Bitirmeden önce birkaç haber vereyim sizlere 🙂

  • Borutoda Arc olarak Naruto Gaiden içeriğiyle Naruto tekrar ekranlara dönecekmiş. Kısa bir süreliğine ama 🙂
  • Gintama adeta Miyazaki sensei ile yarışır bir biçimde bitip tekrar dönüş yapıyor.
  • Netflix’in  Death Note’ndan hepinizin haberi vardır diye umuyorum. Yeni fragman gelmiş bir göz gezdirebilirsiniz. ( Umutlarımı yüksek tutmak istiyorum ama umarım sırf aksiyon temalı olmaz.)
  • Miyazaki sensei bir reklam kampanyası eşliğinde KİKİ’ yi geri getirdi. 17 yaşında hemde 🙂 Diğer karakterleri görmek de nasip olur mu ki? 🙂
  • Miyazaki demişken sensei kendine yardımcı çizerler arıyormuş. Ve tek şartı filmin içeriğini anlayabilecek seviyede japonca bilmek. Ülke vs sınır koymamış. Çiziminize güveniyorsanız ki bence güvenmeseniz bile şansınızı deneyin derim, sonuçta miyazaki ile çalışmak var işin sonunda.

Miyazaki demişken gene takılıp kaldım ama son birşey söyleyip sahadan çekiliyorum. Studio Ghibli Parkı açılacakmış. Japonyada :)) Bu ne demek , Bütün miyazaki film karakterlerini parkta  boyutlu görebileceğiz demek 🙂 Küçücük figürleri bile ne kadar çok sevdiğimizi düşünürsek parkı sadece hayal edin :))

Bitti 🙂  Görüşmek üzere…

Yazar hakkında

Ozdenurrr