Romantik olduğu kadar doğaüstü bir hikayeye var mısınız?

Bu haftaki Puzzlefansub film önerimizde “Kimi no Na wa (Your Name)” var. Filmimiz gerek hikayesi gerekse bize sunduğu detaylı kaliteli çizimleri ile ön plana çıkıyor. Uzun zamandır izlediğim en iyi çizim kalitesiydi. Kesinlikle ama kesinlikle 1080p izlemenizi öneririm. Zaten Makoto Shinkai bu güzel yapımla birlikte o sene yılın en iyi senaryosu ödülünü(Japon akademi)ve en popüler japon film ödülünü almıştı. Çoğu kişinin Miyazaki den sonraki en sevdiği insan olan Bay Shinkai’nin filminin kötü olmasını beklemiyorsunuzdur herhalde.Zaten Kötü bir yapım olsaydı Myanimelist te 9,2 lik puanı ile film sıralamasında 1. yada İmdb de 8,5 puanla 83. sırada olmazdı değil mi.

Konumuza gelecek olursak iki lise öğrencisi hayatlarından pekte memnun değilken bazı rüyalarda bedenlerinin değiştiğini ve başka birinin hayatını yaşadıklarını görürler. İlk başta güçlü bir rüya olduğunu zannetseler de sonradan uyuduklarından başka yerdeki bir kişiyle yer değiştirdiklerini fark ederler. Şimdi Mitsuha erkek bedeninde Taki’nin hayatını değiştirirken Taki’de Mitsuha’nın hayatını değiştirmekte tabi bir anda bu olaylar durana kadar. Birbirine bu kadar yakın olup bir anda uzak kalan bu iki ayrı kişi birbirlerini arayışını ve yaşadıkları bu olayın altındaki gerçek sırrı kovaladıkları hikayede. Aşkın gücünü zaman, mekan yada uzaklığa boyun eğmeyeceğini izliyoruz.

Hikayesi çizimleri kadar müzikleri de bir o kadar güzeldi doğru duyguyu doğru anda vermeyi başarmışlardı. Bazı çizimler gerçek hayattaki yerleri kullandıkları için daha anlamlı olmuş. İleride oraları gezip görebilir belki bu size başka duygular yaşatabilir. Yönetmeni bu başarısından dolayı tebrik ediyorum. Zaten kime sorsanız bay Shinkai’nin en iyi eserinin Kimi no Na wa olduğunu söyler. Kitap okurken beğendiğiniz yerlerin altını çizdiğiniz gibi bazı yerleri tekrar tekrar izleyip bazı yerlerin fotosunu almak isteyeceksiniz. Şahsen Hiç bir kötü yanını göremedim ben bu yapımın eleştirilebilecek.Yinede sizin düşüncelerinizi de duymak isterim yorumlarda. Her haliyle sizi etkileyecek bu güzel yapımı bir an önce izlemeniz dileğiyle iyi seyirler.

Yazar hakkında

BayL

myanimelist.net/animelist/Deathlist