Öldükten sonra bir şans daha ister misiniz?

İnsanların uzun zamanlardır düşündüğü konulardan biride öldükten sonra ne olacağıdır. Peki size bir odada uyanacağınızı ve ölümüne bir oyun oynayacağınızı söyleseler, buna ne kadar inanırdınız. Kei buna asla inanmayacak insanlardan biriydi, taki o odada uyanana kadar…

DİKKAT: Bu yapım yoğun şiddet,kan ve cinsellik içerir.

Her şey sıradan bir günde metro istasyonda beklenmedik bir olayın gerçekleşmesiyle başlar. Ana karakterimiz zorla dahil olduğu olay yüzünden maalesef ki hayatını kaybediyor. Gözlerini açtığında onu bu duruma düşüren arkadaşı ile birlikte odada bir kaç insan ve bir köpekle karşılaşıyor. Birbirinden çok farklı duran bu kadar insanın ve köpeğin tek ortak özelliği o gün içinde ölmüş olmalarıdır.İnsanlar bu apartman dairesinden kaçmaya çalışsalar da bütün çıkışlar kapalıdır. Oyuna katılacak herkes odaya ışınlandıktan sonra odada ki büyük siyah küre hareketlenir ve oyunu ve ödülleri anlatır. Gantz ismindeki bu küre onları zorlu görevlere gönderip, öldürdüğü yaratıkların güçlerine uygun puanlar veriyor. Herkesin ilk amacı 100 puana ulaşıp hayata yeniden dönmek. Bu ölüm kalım oyununu oynamak ve kazanmaktan başka çaresi olmayan bir grup insanın  fantastik hikayesi sizi bekliyor.

Gantz karanlık atmosferi, konu ve çizim olarak iyi bir mangaydı. Fakat konu başladığı gibi bitmiyor. Maalesef sürükleyiciliğini 383 bölüm  korusa da final çok havada kaldı. İlk karakterlerin kötü olup ana karakter grubumuzla geç tanışmamız biraz kötü oldu. Manga çok kötü demiyorum savaşlar özellikle boss savaşları oldukça iyiydi.Fakat konuyu bu kadar derinleştirilip sonu tatmin etmeyen bir şekilde bittiği için sitem ediyorum. Ellerinde daha iyi yapabilecekleri bir  şey varken sadece son kısmının havada kalması yüzünden güzelim mangadan biraz soğuyorsunuz.Yine de sürükleyiciliğinden dolayı bir çırpıda okuyup bitirebileceğiniz bir seri. Benim Gantz‘a puanım 7/10. Animesini 26 bölüm şahsen izlemedim ama izleyenlere sorduğumda, mangayı daha iyi bulduklarını söylediler genel olarak. Anime ve mangası dışında filmi de var şimdiden size iyi seyirler ve iki okumalar.(Filmin hem live-action olarak 2 part halinde var hemde animasyonlu hali olan Gantz: 0 olarak var)imdb olarak 1.part (6,5) 2.part (6,3) Gantz:0 ise (7,3)puan almıştır.

DİPNOT: gantz:G olarak bir ayrı bir hikayenin mangası da var başrol değişik ama konu yine aynı

Yazar hakkında

BayL

myanimelist.net/animelist/Deathlist