Gakkou Gurashi! yani bir diğer adıyla Okulda Yaşam!, hikayesini Kaihou Norimitsu‘nun, çizimlerini de Chiba Sadoru‘nun üstlendiği, Manga Time Kirara Forward’da aylık olarak yayımlanan bir mangadır. Çıktığı tarih olan 24 Mayıs 2012’den beri 50 bölümü yayımlanmıştır ve hala da yayımlanmaya devam ediyordur.

Gakkou Gurashi!’nin Konusu Nedir?

Takeya Yuki ve arkadaşları olan Ebisuzawa KurumiWakasa Yuuri ve Naoki Miki‘nin, Megurigaoka Özel Lisesi’nde geçen günlük hayatlarını anlatır bu manga.

Yuki, okulunu çok seven, her zaman orada bulunup, arkadaşları ve öğretmenleriyle konuşup, eğlenmek isteyen bir kızdır. Okulda Yaşam Kulübü adlı kulübün bir üyesidir ve bu kulübün diğer üyeleriyle beraber her zaman okulda kalır. Neşeli, enerjik ve biraz da duygusal bir yapıya sahiptir. Japonca öğretmeni olan Megu-nee’yi (Sakura-sensei) çok sever, Mii-kun’dan büyük olduğu gerçeğinden ve Mii-kun’un ona senpai demesinden çok hoşlanır, Kurumi-chan’ın havalı hareketlerinden ve küreğinden çok etkilenir, Rii-san’ın da herkese bir abla gibi yaklaşıp, her şeyin planını tutmasına da minnet duyar. Aslında Yuki’nin gözünde her şey yerli yolunda gidiyordur ve ne kendisinin ne de diğerlerinin bir problemi vardır. Ama gerçekte, bu hiç de doğru bir düşünce değildir.

Bundan sonra yazacaklarım “spoiler” niteliğine girecektir. Eğer mangayı hala okumadıysanız ve bu yazılanlardan sonra okumak istiyorsanız, lütfen Manga Okuma Şeysi’nden ilk bölümü okuduktan sonra yazıya devam edin.

Doğrusu, Japonya’da büyük bir kaza gerçekleşmiştir, ve şehrin neredeyse tamamı yok olmuştur. İnsanlarda yayılan bir virüs nedeniyle zombilere dönüşmüşlerdir. Ancak Yuki, halüsinasyon gördüğü için ona göre hala arkadaşları hayattadır, bu yüzden her sabah erkenden kalkar, kahvaltısını eder ve boş bir sınıfa gidip sanki hem öğretmenleri hem de arkadaşları oradaymışçasına ders çalışır. Aslında Yuki’nin neşeli ve güler yüzlü olması, diğerlerinin yaşam kaynağı olmuştur, ama bu durum Yuki için hiç iyi bir şey değildir.

Diğer Karakterler ve Sonuç

Yukarıda da biraz değinmiştim ama diğer karakterleri de açmazsam olmaz.

Ebisuzawa Kurumi: Yanında durmadan küreğiyle dolaşan, grubun enerjik kızı. Barikatları ve engelleri kontrol etmek, bulundukları alanda zombi olmadığından emin olmak, Shovel-chan… pardon Kurumi-chan’ın işidir.

Wakasa Yuuri: Hesap kitap işleriyle uğraşan, kulübün başkanı olan kızdır. Herkesi bir arada tutmak, grubun ihtiyaçlarını ve giderlerini hesaplamak onun işidir. Yuki onu bir ablaya benzetmektedir.

Naoki Miki: Grubun en genç üyesidir. 2. sınıfa gider ve diğerleriyle birlikte olmaktan oldukça minnettardır. Başta Kurumi ve Rii’nin, Yuki’nin halüsinasyon görmesine izin vermelerine kızar, ancak sonradan grubu ileri doğru götüren şeyin bu olduğunu anlayınca onlara katılır.

 

Evet bu kadar yazdıktan sonra biraz kendi fikirlerimi de söyleyeyim. Aslında bu hikayenin ilk önce animesiyle karşılaşmıştım ben, mangasından haberim yoktu. Güncel 7. bölümdeyken başladım ve ne olduğunu anlayamadan 7 bölümün 7’sini de izlemiş halde buldum kendimi. Sonraki 5 haftayı da iple çekmiştim hatta. İçimde her zaman mangasını çevirip, okumaya başlamak vardı. Bunu da PuzzleSubs’a katıldıktan sonra gerçekleştirmeyi başarabildim. Gakkou Gurashi’nin hem çevirmeni hem de editörü olarak bendeniz, bu mangayı size sonuna kadar öneriyorum. Hem psikolojik, hem korku hem de komedi – günlük yaşam öğelerini bir araya getirip, çok güzel bir şekilde işlemeyi başaran bir mangadır. Bazen güldürdü, bazen korkuttu bazen de ağlattı. Özellikle birkaç sahne, sizi hiç ummadığınız yerden vurabilen sahnelerdir.

Yani diyeceğim şudur ki, alın okuyun, okutturun. Slice of life – Moe – Zombie öğelerini seviyorsanız, hiç beklemeyin. Emin olun pişman olmayacaksınız.

Şunu da yazmadan geçmeyim, animesi ile mangası arasında oldukça büyük farklar var. Bu yüzden mangasını okursanız, animesini de izleyin; eğer animesini izlediyseniz de mangasını da baştan okuyun. Bazı sahneler ve karakterler tamamen farklı çünkü.

İlk blog yazım olduğundan hatalarım olabilir. Şimdiden affola. Aşağıdaki yorum bölümünden yazı hakkındaki düşüncelerinizi belirtirseniz sevinirim. Yapıcı eleştrilere her zaman açığımdır. Bir dahaki sefere görüşmek üzere.

Yazar hakkında

aybertocarlos

aybertocarlos

AnimeŞeysi Kurucu / PuzzleSubs Yönetim