Merhaba bugün sizlere çoğumuzun tanıdığı, bir efsanenin manga ve anime kategorisinin sınırlarını aşıp bir roman olarak karşımıza çıkan bir kitaptan bahsedeceğim. Death Note – Bir Başka Defter Los Angeles BB Cinayetleri…

 

 

 

KİTABA BİRAZ GÖZ GEZDİRELİM

Kitap 180 sayfadan oluşuyor. Bakuman, Death Note gibi iki devin ortak yazarları olan Tsugumi Ohba ve Takeshi Obata’nın kaleminden çıkmış ve bizlerin okuma olanağını bulduğumuz roman polisiye türünde yazılmış. Kitabı okurken sürekli içimden geçtiği gibi “Bazı insanlar gerçekten yazar olmak için doğmuş. Bu dünyanın bu insanlara ihtiyacı var. Kağıtların da o insanların kalemlerine…”

 

 

Kitabın Konusu ve Karakterler

Öncelikle kitap Death Note’un geçtiği zamanın yaklaşık 2 yıl öncesinde geçiyor. Kitabın konusuna gelecek olursak kısaca bir takım cinayetlere ve çözümüne tanıklık ediyoruz kitap süresince. Hikayenin ana karakterleri FBI ajanı Naomi Misora ve Los Angeles’ta cinayetler işleyerek L’in dikkatini çeken BB adındaki katil. Can kaybının 10 kişiyi ve maddi zararın 1 milyon doları aşmadığı vakalarla prensip olarak ilgilenmeyen L’nin sadece 3-4 kişinin öldüğü bu olaya katılmak istemesinin nedeni katille L arasındaki bağda gizli.  Kitap bir L hayranı olan Mello’nun ağzından yazılmış. L ve Naomi katili yani BB’yi yakalarken bizi muhteşem ayrıntıların birbiri üzerinde adeta dans edercesine akıp gidişini ve birbirine bağlanışı bekliyor. Ha bu arada kitabı okurken defalarca şaşırmaya hazırlayın kendinizi.

 

Kitaptan ancak bu kadar bahsedebilirim. Çünkü bahsedeceğim her ayrıntı bir spoiler niteliği taşıyor.  Birde 1 saatlik bir filmi çekilmeye çalışılmış. Ama gerçekten yazık olmuş. Bunun dışında kitap kategorisi içinde (polisiye) gerçekten farklı bir yere sahip olsa da manga hali bir nebzede olsa aranıyor. Öyle ki çoğu sahnede gözlerim çizimleri aradı. tabi benim bir Death Note çizimleri aşığı olduğumu da göz önünde bulundurmak lazım.

 

 

Bu arada kitabın içinde 8 tane çizim mevcut. Her bir bölüme rehberlik edecek şekilde. Çizimlerden bir kaç tanesini buraya iliştireceğim. Bölüm bittikten sonra görselleri incelediğinizde ufak ayrıntılar kitabın tadını almanızı sağlıyor tabi ki dudaklarınızda ufak bir gülümsemeyle.

Eğer Death Note‘un mangasını okumadıysan ya da animesini izlemediysen sevgili okur bence çok şey kaçırıyorsun 🙂

 

 

 

 

Biran önce oku ya da izle. Ben ilk okuduğum zaman gerçekten hayatımda hiç sorgulamadığım konuları sorgularken bulmuştum kendimi. Kira’nın adalet anlayışı benim için bir sürü cevapsız soru bıraktı geride. Gerçekten onun yerinde olsaydım o cinayetleri/dünyayı kurtarışları(!) yapar mıydım? Peki ya sen sevgili okur? Adalet ne senin için? Death Note senin elindeyken sen neler yapardın? Haksızlıkların karşısında durur muydun?

Bence boydan boya, uçtan uca yere batmış şu asırda, her daim haksızlığa karşı durmalı. Kim bilir, Sait Faik, belki de bunu yapamadığı için şu mısraları yazmıştır: “Sonra oturup hüngür hüngür ağlasam. Boş geçirdiğim, bağırmadığım, sustuğum günlere.”

Yazar hakkında

Ozdenurrr