Herkese yeni bir yazıdan merhabalar!! Aldıktan iki gün sonra okuyup bitiriverdiğim, kısa ama hem aksiyon hem de dram yüklü bir seri olan All You Need is Kill isimli mangayı sizlere tanıtacağım.

Açıkçası bu mangayı ilk gördüğümde ciltlerin kapak resimleri beni çok etkilemişti (yukardaki resimde görebilirsiniz). Hikayeside kapak resimleri kadar güzel duruyordu. Neden olmasın dedim, okumaya başladım.

Çizimlerini Obata Takeshi‘nin (Death Note, Bakuman) üstlendiği, hikayesini ise Sakurazaka Hiroshi ve Takeuchi Ryousuke‘nun yazdığı All You Need is Kill‘in 2 cilt, 17 bölümü vardır.

 All You Need is Kill Konusu

Vrataski Rita

Mangadaki dünya, Taklitçi adındaki uzaylıların saldırısı altındadır. Bu Taklitçi denen yaratıklar, şehirlere ve köylere toplu bir şekilde saldırıp, geçtikleri yerdeki herkesi öldürüp, her şeyi yıkan varlıklardır. Bugüne kadar bu kadar büyük bir savaş içine girmemiş olan insanlığın geleceği ise, Savunma Ordusu’nun elleri altındadır. Daha önce hiç savaşmamış olan Keyci Kiriya çarpışmalarda hayatını yitirip durur, ancak öldükten hemen sonra, kendisini savaştan bir önceki günün sabahına dönüp, yatağında yatarken bulur. Ve aynı olayları defalarca yaşar, defalarca… Ancak her şey, Amerika’dan gelen uzman bir birliğin üyelerinden olan ve “Metal Ceketli Sürtük” olarak tanınan Rita Vrataski’nin sorusuyla tersine döner. Acaba Rita’nın sorusu Keyci’yi bulunduğu durumdan kurtaracak mı, yoksa her şeyi daha da kötü bir konuma mı sürükleyecek?

Taklitçiler

Karakterler ve Sonuç

Vrataski Rita (Sol), Kiriya Keyci (Sağ)

Kiriya Keyci: Hikayemizin ana kahramanı. Daha önceden hiç savaş tecrübesi bulunmayan, Taklitçileri püskürtmek için oluşturulmuş birlikte Acemi olarak anılan Keyci, kendisini çok garip bir olayın ortasında bulunca, son azmiyle çalışmaya başlıyor.

Vrataski Rita: Amerika’da doğup büyümüş, orada Taklitçilerle savaşmak için oluşturulmuş, çok özel ve uzman bir ekibin başında gelen kız. Aslında dışardan hiçbir özelliği olmayan, normal bir kız gibi duruyor olsada, birlikler arasında en uzman asker ve “Metal Ceketli Sürtük” olarak tanınan birisi.

Kisaragi Rachel: Yemekhanede çalışan kadın.

Raylle Shasta: Rita’nın teknisyeni. Aynı Rita gibi dışardan normal ve savunmasız bir kız gibi görünüyor olabilir, ancak üniversiteden sınıf atlayarak büyük başarıyla mezun olmuş, zeki bir kızdır.

Ferrell Bartolome: Keyci’nin müfreze çavuşu. Sporuna çok dikkat eden birisidir.

Sonuç olarak, hem aksiyon hem dram konusunda okuyan kişiye güzel bir haz veren, kısa olmasına rağmen bir anda sizi kendisine bağlayıverip, elinizden bırakmanıza izin vermeyecek bir seri All You Need is Kill. Sonunda beklenmedik şeylerle karşılaşıyorsunuz deyip, birazcık merak ettirsem fena olmaz :D.

Ve arşiv yapmayı sevenlere de iyi bir haberim var, mangamız Öldür Yeter ismiyle Türkiye’de basılmış olarak var. İsteyenler internetten araştırıp satın alabilirler, ki daha önce manga satın almadıysanız korkmayın. Türkçe basım mangaların fiyatları çok uygun oluyor ve bu manganında aldığı paranın hakkını sonuna kadar verdiğini düşünüyorum. Ben internetten alamam diyorsanız da etrafınızda tanınmış kitabevleri varsa bir gidip bakabilirsiniz. Olur mu olur belki vardır.

Şunu da eklemeden geçmeyim, Edge of Tomorrow isimli film, konusunu bu mangadan almaktadır. Belki izlemişsinizdir, belki bu mangayı okuduktan sonra izlemek istersiniz, aklınızın bir köşesinde bulunsun.

Umarım yazımı beğenmişsinizdir. Hemen hemen yeniyim bu konuda, elimden geldiğince bir şeyler yazmaya, tanıtım yapmaya çalışıyorum ama yorumlar bu işte ilerlemem için çok önemli. Ümit ediyorum ki yorumlarınızı eksik etmeyeceksiniz. Bir sonraki tanıtımda görüşmek üzere…

Yazar hakkında

aybertocarlos

aybertocarlos

AnimeŞeysi Kurucu / PuzzleSubs Yönetim