Bugün hepimizin severek izlediği Samuray Jack’in 5. ve son sezonundan bahsetmek istiyorum.  Siz henüz Jack’in hikayesini bilmiyorsanız hemen izlemenizi öneririm.

Gördüğünüz gibi karşımızda aksiyonu bol ve çizimleri her bölümde daha iyiye giden bir yapım var.  Samurayımızın her bölümdeki güzel hikayeleri insanı alıp götürüyor. İlk 4 sezon  tv de Cartoon Network’te yayınlanmıştı.  5. Sezon neden yayınlanmadı diye herkesin aklında soru gelse de izlediğinizde sizde anlayacaksınız ki bu tv başındaki küçük çocukların görmesi için uygun bir yapım değil. Pokemon izleyip kendini balkondan atan  çocukların yaşadığı bir ülkemiz var sonuçta. Sırf o çocuk yüzünden zaten yeni nesil salak saçma hayal gücünden yoksun şeyler izleyerek büyüyor maalesef. Jack’in hikayesi bu yüzden hepimizin  sevdiği ve eşi benzeri bulunmayan bir yapım çünkü samuraysınız önünüze gelenleri kesiyorsunuz ama hepsi robot ,hayalet yada Aku.

5. sezonda ise yetişkin filtresi yemeyi hak eden kısımlar bolca mevcut.  Uzun bir süre bekledikten sonra  5. sezondan açıkçası ben daha fazla şey bekliyordum. Öncelikle 4.-5. bölümden sonra bir anda çizim kalitesi hikaye kalitesi bir anda düştü . O ilk bölümlerdeki o his “bu sezon efsane olacak kesin” diyerek heyecanlandık ama  son kısımların böyle kötü şekilde yapılması,her sezon 13 bölüm iken bu sezon 10 da kesilmesi .Bazı hikayelere ve yerlere dokunulmaması  yani iskoçları başta görüp sonra bir daha görememek tamamen saçmalıktı. Bir bebek vardı mesela onun yetişkin halini görebilirdik kafasında 3 tane çicek olan Totoro tarzında bir karakteri de görmedik. 13 yıl geçmiş aradan bu şekilde olmaması gerekiyordu . Özellikle son bölümde Jack’in sürekli bir  suratı değişiyor sanki  sürekli dublör almışlar gibi.  Yani sakal gittiği andan itibaren bütçe kesintisi yaşadılar herhalde, bu durum  benim gibi bir çok fanatiği baya üzdü.

Zaten şurada bakarsanız 3. ile 4. bölüm arasında 13-14 gün var yani benim düşüncem CN “zaten her yerde yayınlayamıyoruz size neden para verelim” gibi saçma sapan bir düşünceye girdi ve serinin bütçesini kestiler.Adamlarda ellerinde ki imkanlarla yapmaya çalışıp hem erken final yaptılar hem de çizimler ve hikayeyi toparlayamadılar. İlk kısımlarına puanım 9 son kısımlara puanım 4 herkes kurgusunu ve finalini kafasında belirledi sizi bilmem ama ben şu olacak dediğim şeylerin hepsi çıktı. Bu seyir keyfini öldüren bir şey. Şöyle düşünün; bir filme gidiyorsunuz 1. kısım efsanevi geçiyor, molaya gidip konuşuyorsunuz “olum adamlar ne film yapmış bununla Oscar alırlar kesin ” filan sonra 2. bölüme bir giriyorsunuz sanki az önce farklı bir film izlemişsiniz, bu apayrı bir filmmiş gibi, ve 15 dk sonra film bitiyor.  O an ne düşünürdünüz? İşte benim 5. sezon için görüşüm tam olarak budur. Sizin yorumlarınızı da merak ediyorum. Şimdiden size iyi seyirler.

Yazar hakkında

BayL

myanimelist.net/animelist/Deathlist