“Ölmek veya öldürmek… İkisi de aynı sonuçta…” İnsanlığın aldığı her nefes insanlığın devamı için mi insan soyunun devamı için mi? İnsan soyu ve insanlık günün birinde bir araya gelebilir mi dersiniz?

Son birkaç günde Elfen Lied  benimleydi. Şimdi sizlerle…

 

 

 

Elfen Lied’ten Bahsedelim.

 

Genel olarak animesinden önce açılış şarkısı ile tanınan bir anime-manga serisi. Şarkısının ismi saflığın zambağı anlamına gelen Lilium. İnsanın içini ürperten, farklı hissettiren bir şarkı. Animesini izleyince şarkıya o kadar alışıyorsunuz ki bir kaç gün dinlemeden edemiyorsunuz.

 

 

Opening kısmında usta ressam Klimt ‘in tabloları animeye uygun olarak kullanılmış. Seri için muhteşem seçim olduğunu söyleyebilirim.

 

 

 

 

Çünkü Klimt’in kadınları transparan ve soluktur, belirgin elleri vardır. Çok güzel renkli ve desenli elbiseler giyerler, hüzünlü, silinmeye yüz tutmuş görüntülerinin ardında altına bulanırlar, içlerindeki veya zaman içindeki yüzleriyle ve bir şekilde hisleriyle beraber resmedilmişlerdir.

Klimt’in kadınları Lucy’e benzer. Lucy kim mi ? Tanışacağız…

 

Serinin hem mangası hem de animesi mevcut. Mangasının orjinali tamamlanmış Türkçeye çevirisi hala devam ediyor. Animesi ise tamamlanmış.(13 bölümlük, adeta tadımlık) Serinin üstadı Okamoto Lynn. Okumadım  ama Kiwaguro no Brynhildr  adlı bir manga serisi daha mevcut. Daha güncelde ve çizimleri türü gibi Elfen Lied’i anımsattı bana. Serinin türü aksiyon, korku, psikolojik, bilim kurgu, romantizm. Kan ve çıplaklık unsurlarını sanatsal bir biçimde işlemeyi başarmış nadir yapımlardan.

 

KONUSU:

Öncelikle şunu söylemeliyim sizlere. Bu seri gördüğüm en farklı konuya sahip animelerden biri. Daha da önemlisi gerçekten muhteşem bir ahenk var anime içinde. Herşeyiyle o kadar kaliteli ki. Konu, işleniş biçimi, müzikler, kurgu ve benim en çok beğendiğim nokta ise insanı düşündürmeye yönelik basit ama etkili sahneler.

Şimdi gelelim konusuna. Bir kız çocuğu hayal edin. Olabildiğine masum, olabildiğine sevgiye, samimiyete aç, olabildiğine yaşam dolu, sevimli. Animenin baş kahramanı aynen böyle olan bir KATİL KRALİÇEMİZ. Yani LUCY.( Bu arada sizlere bir şey sormak istiyorum. Araştırdım ama bulamadım bilen varsa bizimle paylaşırsa sevinirim. Bu anime de, filmlerde ve bir kitapta denk gelmiştim. Böyle muhteşem güçlere sahip, dünyanın sonunu getirebilecek kadar güçlü kadın karakterlerin genelde ismi Lucy.Bunun bir hikayesi, efsanesi, temeli var mı? Neden? Bizi aydınlatan arkadaşlara şimdiden çok teşekkürler…:) ) (edit: Bi arkadaş luciferden geldiğini söyledi.)

İnsan soyunun mükemmelleştirilmesi için yapılan bilimsel çalışmalar sonucu üretilen virüs ile ödüllendirilen kız çocukları araştırılıp geliştirilmek adına bir AR-GE merkezinde insanlıkdan uzak yetiştrilir. İnsan evriminin bir sonraki basamağı olarak kabul edilen bu kızların en ayırt edici özellikleri başlarındaki iki boynuzları ve vektörleridir. Vektörler dediğimiz sınırsız güç ve esneklikte görünmez eller. Bunlardan sadece bir tanesine bile sahip olduğunuzu düşünsenize…

 

Lucy ‘in bu merkezden kaçması, kaçma sebebi, kaçarken yaşadığı kaza sonucu hafıza ve konuşma yeteneğini kaybedişi. Bu olaylar sonrasında insanlığı Lucy‘nin katliamından kurtarmak üzere yapılanlar. Sürpriz bağlantılar, sürpriz durumlar…

 

 

 

Bu arada mükemmel mekan çizimleri var. Mekanlar gerçekten mekanlardan esinlenerek çizilmiş.

 

Zamanla insanların insanlığından nasibini alan bu küçük katillerin masumiyetinin öfke, kabulleniş, vazgeçişine dönüşümü öyle güzel aktarılmış ki. Özellikle gözlerde…

 

 Zavallı biri olduğunda, senden daha zavallı birine ihtiyaç duyarsın.”  İnsanın güçsüzlüğü sonsuz sevgili okur. Aynı açgözlülüğü gibi. Biz biz olalım. Bir olalım. İnsanlığı yaşatmak için insan olalım

Yazar hakkında

Ozdenurrr